صنایع دستی و هنری

رزین، جادوی هنر و زیبایی

رزین چیست

انسان‌ها در این دنیا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کسانی که شیفته‌ی هنر رزین هستند و نیمی از روز را به دیدن طرح‌های جذاب آن می‌گذرانند و کسانی که رزین را دوست ندارند چون هنوز نمی‌دانند رزین چیست! رزین از آن دست هنرهایی‌ست که محال است کسی با دیدنش به وجد نیاید و عاشق آن نشود. احتمالا نمونه‌هایی از محصولات رزین را در اینستاگرام یا تصاویر مینیمال پینترست دیده باشید. مرور کوتاهی خواهیم کرد بر این که محصولات رزین چه هستند، رزین چه ماده‌ایست و نگاهی هم به کاربری‌های آن خواهیم داشت.

رزین چیست؟

اول از همه، کلمه رزین در واقع به معنای صمغ درخت است. رزین یک ماده‌ی ترکیبی است که به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار موجود است. نوع طبیعی زرین از درختان به دست آمده و کاملا ارگانیک است. نوع مصنوعی زرین نیز از ترکیبات آلی تهیه شده و تقلیدی از زرین به دست آمده از گیاهان است تا پاسخگوی نیاز صنایع مختلف به ماده شیمیایی زرین باشد.

رزین چیست
رزین چیست

زرین یک ماده بسیار چسبنده است که در آب حل نمی‌شود. حلال زرین الکل است و تحت شرایط خاصی سفت می‌شود (مثلا اشعه uv یا طرق دیگری از پخت) و به حالاتی که می‌بینیم درمی‌آید. زرین تنها در آثار هنری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در صنایع گوناگون و روش‌ها و طرق مختلفی کاربرد دارد.

رزین در هنر

رزینی که در کارها و محصولات هنری استفاده می‌شود از نوع اپوکسی است. رزین اپوکسی از دو ماده رزین (که با آن آشنا شدیم) و هاردنر یا همان سخت‌کننده خودمان تشکیل شده که نسبت‌های دقیق این دو ماده مشخص‌شده هستند. زمانی که رزین با سفت‌کننده به درستی مخلوط شود طی فرآیند پخته شدن یا قرار گرفتن در معرض اشعه یووی سفت می‌شود و حالتی شیشه‌ای‌مانند پیدا می‌کند.

طرز تهیه محصولات هنری با رزین

رزین پروکسی خودش شفاف و بی‌رنگ است و می‌توان با اضافه کردن رنگ انواع رزین پروکسی‌ها را برای ساخت آثار هنری آماده کرد. اما رزین پروکسی تنها ماده مورد نیاز برای ساخت اثر هنری مورد نظر ما نیست. همان‌طور که احتمالا در کلیپ‌ها دیده‌اید رزین پروکسی در یک قالب سیلیکونی ریخته می‌شود و پس از سفت شدن به راحتی از قالب جدا می‌شود،پس یک یا چند قالب سیلیکونی دلخواه لازم داریم.

رزین چیست
رزین چیست

البته اگر بخواهید زیورآلات رزینی تولید کنید بهتر است از قالب‌های استیلی و برنجی استفاده کنید. چیز دیگری که برای آثار هنری با رزین احتیاج دارید دستکش و ترازو است، چرا که نسبت‌ها و اندازه‌ها در ساخت آثار هنری با رزین اهمیت حیاتی دارند و با یک بی‌احتیاطی کوچک کل زحمات شما به باد می‌رود.

خرید آثار هنری رزینی

هر چند ساخت آثار رزینی بسیار لذت‌بخش است، اما برای خیلی از ما تهیه یک اثر رزینی مقدور نیست، به همین دلیل خرید محصولات هنری رزین انتخابی به‌صرفه محسوب می‌شود. لیان کامپلکس در همین راستا بهترین محصولات هنری و خصوصا آثار رزین را از جمله سینی‌های چوبی، تابلوهای رزینی، ست‌های رزینی، آینه و غیره برای شما بزرگواران گلچین کرده و با قیمت بسیار مناسب و کیفیت تضمینی به‌خدمت شما عرضه می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *