صنایع دستی و هنری

ژئود چیست؟ – همه‌چیز درباره تکنیک ژئود

ژئود چیست

اغلب کسانی که نام تکنیک ژئود را می‌شنوند کمتر با آن آشنایی دارند. اگر خاطرتان باشد در لیان مدتی پیش مفصل درمورد رزین اپوکسی، انواع آن و تکنیک‌های طراحی و ساخت دست ساخته‌های هنری و زیبا صحبت کردیم. تکنیک ژئود هم در واقع نامش را از سنگ ژئود گرفته است. ژئود یک جواهر بسیار زیبا و سنگی خاص است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی را داراست. در این نوشته پس از آشنایی بیشتر با ژئود و سنگ ژئود به سراغ تکنیک‌ها در رزین اپوکسی و نکات مهم کار با آن می‌رویم. همراه لیان باشید!

ژئود چیست؟

ژئود شاید برای شما یادآور جئو یا جئوگرافی باشد. که صد البته درست است! ژئود به زبان یونانی به معنای زمین، اصل زمین و مام زمین است. نام ژئود را به یک سنگ جواهری بسیار خاص داده اند که نوعی سنگ آذرین و رسوبی محسوب می‌شود و در کار ساخت اکسسوری‌ها کاربرد فراوان دارد. سنگ ژئود معمولا دایره‌ای و توخالی بوده که به دلیل رشد بلورهای ژئود در سنگ‌های آتشفشانی می‌باشد.

ژئود در باور برخی از صاحب‌نظران و متخصصین این حوزه یک سنگ رسوبی نیست اما برخی دیگر معتقدند که این سنگ حاصل رسوب‌های ثانوی می‌باشد و از این جهت رسوبی خواهد بود. جالب است که سنگ ژئود علاوه بر خواص فیزیکی ویژه، می‌توان در هر حفره‌ای تشکیل شود. هرچند که بیشتر این سنگ‌ها همانطور که گفتیم در رسوبات ثانویه تشکیل می‌شوند اما توقع ایجاد کریستال‌های ژئود را از هر حفره‌ای می‌توان داشت.

ژئود چیست

شکل ظاهری ژئود

ژئود سنگی‌ست که در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شود و این طیف رنگی با تغییر میزان خالصی و ناخالصی سنگ ژئود تغییر می‌کند. مثلا اگر ژئودی در ساختار خود آهن داشته باشد به سمت بنفش و اگر کوارتز منبع تغذیه آن بوده باشد به رنگ سفید شیری درخواهدآمد.

ویژگی‌های خاص ژئود

ژئود علاوه بر خواص شگفت‌انگیزی که در اکسسوری‌های هنری دارد به باور برخی خواص انرژیک نیز دارد. این سنگ را سنگ قدرت نیز می‌نامند و آن را عاملی برای از بین رفتن انرژی‌های منفی، از بین رفتن حسادت، کینه و بددلی، افزایش آرامش افراد و قدرت بدنی بیشتر نیز می‌دانند.

ژئود اصل به چه شکل است؟

شناختن یک سنگ ژئود کاملا اصل برای فردی که تحصیلات و تخصص لازم را ندارد می‌تواند گیج‌کننده و دشوار باشد اما در ادامه چند راه خوب برای تشخیص یک ژئود اصل را با هم مرور می‌کنیم:

  • نگاه کنید و ببینید این سنگ ساختار تند و تیز دارد یا بیضی شکل و فاقد زاویه است؟ سنگ‌های ژئود در موارد نادری دارای زاویه هستند و معمولا لبه‌های تند و تیزی ندارند.
  • اگر سنگ ژئودی که به‌عنوان اصل به شما عرضه می‌شود سطح بسیار صیقلی داشته باشد خوب است که کمی به آن شک کنید. سنگ ژئود معمولا سطح صاف ندارد و رویه آن حالتی شبیه به گل‌کلم دارد.
  • در مواردی کریستال‌های داخلی یک سنگ ژئود اصل را می‌توان بر روی سطح آن دید، کمی با دقت نگاه کنید.
  • ژئود به‌نسبت سبک است. یک سنگ به حجم ژئود در دست بگیرید و آن را را ژئود مقایسه کنید، ژئود باید سبک‌تر باشد
  • اگر ژئود را تکان بدهید صدای بلورها و کریستال‌های آن را خواهيد شنيد.

اما این همه از سنگ ژئود گفتیم، تکنیک ژئود چیست؟ آیا از ژئود برای ساخت آثار هنری استفاده می‌کنیم؟ کار با ژئود چه ارتباطی به رزین اپوکسی دارد؟!

ژئود چیست

تکنیک ژئود رزین

در کار با رزین ما معمولا از طرح‌های طبيعی و زیبایی مانند امواج دریا، کهکشان و موارد دیگر استفاده می‌کنیم. زیبایی خاص و شگفتی‌آور سنگ ژئود باعث شد که هنرمندان این عرصه به فکر تقلید از سنگ ژئود و طراحی آثاری به این شکل و شمایل بیفتند. شما به راحتی و با کمی تمرین و آموزش مناسب می‌توانید ژئودهای بسیار بسیار زیبا را در رنگ‌های متنوع بسازید و از آن لذت ببرید.

نحوه ساخت ژئود رزینی

یکی از اساسی‌ترین مهارت‌هایی که در همان مرحله اول لازمتان می‌شود، مهارت استفاده از قالب سیلیکونی برای ظروف حجمی و ساخت ظروف دفرمه بدون قالب است. این مهارت با تمرین بهتر می‌شود و ویدیوهای زیادی از آن در اینترنت وجود دارد و با یک سرچ کوچک در دسترس است. با تمرین و تکرار قالب‌گیری و ساخت ظروف فرمه و دفرمه، به مرور در حجم دادن به ظروف رزینی خود ماهر خواهید شد!

اول از همه باید فرم مورد نظر خود را طراحی کنید و بکشید، سپس بعد از کشیده شدن این فرم با یک تفنگ درزبندی در اطراف ژئود مورد نظر خود خط درزگیر سیلیکونی مورد نظرتان را قرار بدهید. حالا پنج دقیقه صبر کنید و لایه بعدی را اضافه کنیدو به همین ترتیب هر پنج دقیقه لایه بعدی را اضافه کنید تا حالت لایه لایه، کریستالی و دایره‌ای ژئود را تداعی کرده باشید.

پس از اتمام کار در صورتی که قالب شما لبه‌های تیزی دارد حتما باید آن را صاف کنید چرا که سنگ ژئود همیشه به‌صورت دایره‌ای و بیضی شکل است. به خاطر داشته باشید که بسته به بزرگی پروژه و اندازه ژئودی که می‌خواهید لایه‌ها هم کمتر و بیشتر خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *