شال و روسری زنانه

شست‌و‌شو و اتوکشی شال و روسری | نکات مهم و کاربردی

شست‌و‌شو و اتوکشی شال و روسری

شال و روسری بخش مهم و ضروری پوشش بانوان ایرانی است و نگهداری و مراقبت از آن اهمیت ویژه‌ای دارد. هم از این جهت که شما قرار است مدت طولانی از شال و روسری خود استفاده کنید. هم از این جهت که این پوشش، پوشش ظریفی‌ست و به اشاره‌ای ممکن است نخ کش شود یا دوام خود را از دست بدهد. در این نوشته قصد داریم نکاتی را برای نگهداری هر چه بهتر شال و روسری مخصوصا نحوه شست‌و‌شو و اتوکشی شال و روسری عنوان کنیم. با ما همراه باشید!

چه نکاتی در نگهداری شال و روسری اهمیت دارند؟

خیلی از شال‌ها و روسری‌هایی که خریده‌ایم برچسب و اتیکتی داشتند که روی آن تمام اطلاعات از جمله نوع پارچه، دمای آب برای شست‌وشو، نحوه اتوکشی و موارد دیگر درج شده بود. خوب است که به این راهنما توجه داشته باشید. اما اگر به هر دلیلی به این اطلاعات دسترسی ندارید، به نکات زیر برای نکات شست‌و‌شو و اتوکشی شال و روسری توجه کنید:

نحوه صحیح شست‌و‌شوی شال و روسری

  • شال را ترجیحا با دست بشویید اما آن را مچاله نکنید بلکه با ملایمت آن را بشورید.
  • از مواد شوینده قوی استفاده نکنید، استفاده از نرم‌کننده‌ها، پودرهای نسبتا ضعیف و یا شامپو توصیه می‌شود.
  • سعی کنید روسری‌ها و شال‌ها را همیشه با آب سرد بشویید.
  • از مواد دارای کمترین میزان آنزیم در شست‌و‌شوی شال و روسری استفاده کنید.
  • توصیه می‌کنیم که شال و روسری خود را برای زمانی در آب و مایع شوینده بخیسانید تا شوند تا مایع خوب به خورد پارچه برود. این کار باعث می شود تا شال و روسری برای تمیز شدن نیازی به چنگ زدن پیدا نکند.

نحوه صحیح اتو کردن شال و روسری

  • هیچ‌وقت اتو را مستقیم روی شال نگذارید. حتما یک پارچه روی شال قرار دهید تا ردی از اتو روی شال نماند.
  • شال و روسری پلیسه، حریر و الیاف ابریشمی را خودتان ترجیحا اتو نکنید و به خشکشویی بسپارید. در صورتی که می‌خواهید این کار را در خانه انجام دهید اتو را روی کم‌ترین درجه بگذارید.
  • قبل از خشک شدن شال به هیچ وجه آن را اتوکشی نکنید! همچنین به هیچ‌عنوان شال را مقابل نور آفتاب خشک نکنید. بلکه در خانه روی بند یا رخت‌آویز بندازید و اجازه دهید شال به خودی خود خشک شود.
  • برای خشک شدن شال و روسری می‌توانید ابتدا آن را بین دو حوله خشک و تمیز قرار داده و سپس بعد از کشیده شدن آب آن، به آرامی پهن کنید تا خشک شود. به این ترتیب نیازی به چلاندن و مچاله کردن شال هم پیدا نمی‌کنید!

سخن پایانی

علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر کردیم، رعایت مواردی از جمله آویزان نکردن شال از رخت‌آویز مخصوصا آویزهای تیز و خشن، قرار ندادن شال جلوی نور مستقیم آفتاب، تا کردن شال و روسری هر دفعه به یک سمت و همچنین پاک کردن لکه‌هایی مانند رژ لب و کرم‌پودر از روی شال در اسرع وقت به شما کمک می‌کند تا برای مدت زیادی شال و روسری خود را نو و مثل روز اول زیبا و لطیف نگه دارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *