شال و روسری زنانه

5 نکته مهم در تهیه اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان

اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان

کودکان مهم‌ترین سرمایه در زندگی ما هستند. به همین دلیل تهیه بهترین وسایل برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از وسایل موردنیاز برای هر کودک، اسباب‌بازی برای اوست. اسباب‌بازی‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که هر یک برای گروه‌های سنی خاص و همچنین جنسیت‌های خاصی مناسب هستند. اما به نظر شما رد تهیه اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان، چه نکاتی اهمیت دارد؟ ما باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟ 

کودکان که شامل نوزادان و کودکان تا سن ۱۲ سال می‌گردد، علاوه بر داشتن سلیقه‌های منحصربه‌فرد، نیازهای خاصی نیز دارند. گروه سنی کودکان، گروه سنی حساسی محسوب می‌شود که می‌توانند از هر چیزی تاثیر بپذیرند و چیزهای مختلفی را قبول کنند. به همین دلیل تهیه بهترین اسباب‌بازی‌ها که در روحیه آن‌ها تاثیر صحیحی داشته باشد، بسیار مهم است.

ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را عنوان کنیم که برای تهیه اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان، کاربردی بوده و با توجه داشتن به آن‌ها، می‌توانید بهترین خرید را داشته باشید.

نکات مهم برای تهیه اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان

زمانی که می‌خواهید وسیله‌ای را برای کودک خود به عنوان اسباب‌بازی تهیه کنید، جدا از جنسیت و سن کودک، باید به نکاتی توجه داشته باشید که برخی از آن‌ها به صورت زیر هستند.

۱. اسباب‌بازی را برای کودک خود انتخاب کنید که به طرق مختلف استفاده‌پذیر باشد.

کودکان دوست دارند تکه‌ها را جدا کنند، با آن‌ها شکل بسازند، آن‌ها را خراب کنند و دوباره کنار هم بچینند. بهترین اسباب‌بازی برای کودکان، وسیله‌ای است که بتواند بازی‌های مختلفی را در خود جای دهد. به همین دلیل است که بسیاری از کودکان بازی لگو را دوست دارند! چون می‌توانند چیزهای مختلفی با آن بسازند، آن را خراب کرده و دوباره با آن بازی کنند.

اسباب بازی‌هایی از این دست باعث تحریک قوه خلاقیت کودک شما می‌شود و او را ترغیب می‌کند تا اشکال تازه‌ای را ایجاد کند. همچنین می‌تواند مهارت حل مسئله را در ذهن کودک شما تقویت کند.

۲. به دنبال اسباب‌بازی باشید که به همراه کودک شما رشد کند.

احتمالا برای شما نیز پیش آمده که کودکتان، با اسباب‌بازی جدید خود برای چند روز بازی می‌کند و دیگر سراغ آن نمی‌رود. بهترین کار تهیه اسباب‌بازی‌هایی است که کودک شما بتواند در سنین مختلف با آن بازی کند. به عنوان مثال، حیوانات پلاستیکی، چیزهایی هستند که کودکان در سنین مختلف، دیدگاه متفاوتی نسبت به آن‌ها دارند و در هر سنی از بازی‌کردن با آن‌ها لذت می‌برند!

۳. اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که کودک شما در آن به دنبال حل مسئله باشد.

بازی‌کردن به فرزندان شما این فرصت را می‌دهد تا مهارت‌های جدید و مختلف را با لذت بردن و تفریح به‌وسیله بازی‌های مختلف تمرین کنند. اسباب‌بازی‌هایی که در آن‌ها کودک مجبور باشد جواب سوالی را خودش یا به کمک یک همراه، کشف کند، باعث تقویت تفکر منطقی آن‌ها شده و به آن‌ها کمک می‌کنند تا در مرور زمان بتوانند مسائل سخت‌تری را نیز حل کنند.

علاوه بر این‌ها، این دسته از بازی‌ها به کودک شما مهارت‌های دیگری مانند هماهنگی قسمت‌های مختلف بدن، درک بهتر از نحوه متناسب بودن اشیا با یکدیگر و مهارت‌های حرکتی را می‌آمورد. اسباب‌بازی‌هایی مانند پازل، خاک رس و گل‌بازی یا مرتب‌کردن کشل‌های مختلف، بازی‌هایی از این دست هستند.

اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان
اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان

۴. به‌دنبال بازی‌هایی باشید که تخیل کودک شما را تقویت کند.

کودکان بعد از ۳ سالگی، در بالاترین سطح تخیل قرار می‌گیرند. در این زمان می‌توانند وسایل مختلف را چیزهای دیگری تصور کنند و به خودشان نقش‌های مختلفی مانند پلیس، دکتر یا یک پادشاه را بدهند. وظیفه شما عزیزان به‌عنوان والدین، این است که وسایلی را برای کودک خود تهیه کنید که کودک شما بتواند با آن خیال‌پردازی کند. 

این دسته از بازی‌های مهارت‌های مختلفی مانند مهارت‌های زبانی، حل مسئله و قرار دادن اتفاقات در یک نظم منطقی را در کودک شما تقویت می‌کند. به‌عنوان مثال، وسایل آشپزخانه، تفنگ‌ها یا شمشیرهای اسباب‌بازی، ماشین‌ها، قطارها و…، می‌توانند بازی‌های خوبی برای کودک شما باشند.

۵. برای کودک خود وسایل واقعی که به صورت اسباب‌بازی عرضه می‌شوند را تهیه کنید.

کودک شما باید مهارت‌های یک زندگی واقعی را در به‌صورت بازی بیاموزد. چیزهایی مانند استفاده از وسایل آشپزخانه، لوازم آرایشی، انواع ماشین‌ها، استفاده از موبایل، کلید یا کنترل تلویزیون، بهتر است در بستر بازی به کودکان آموخته شوند. به همین دلیل تهیه این دسته از وسایل بازی، می‌تواند تاثیر زیادی بر شناخت کودک شما از دنیای واقعی داشته باشد.

سخن پایانی

رشد صحیح کودکان، مهم‌ترین چیزی است که ما باید به آن توجه کنیم. تهیه اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان برای سنین مختلف، می‌تواند تاثیر زیادی در مهارت‌های آن‌ها داشته باشد و به آن‌ها چیزهایی را بیاموزد که ما یا یک مربی، قادر به آموختن آن نیست. ما در این مقاله به بررسی ۵ نکته مهم در انتخاب اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان پرداختیم. شما هنگام انتخاب وسایل بازی، به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟ با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *