صنایع دستی و هنری

نکاتی که باید درباره نگهداری از محصولات رزینی بدانید!

نگهداری از محصولات رزینی

یکی از چیزهایی که امروزه در بسیاری از منازل به‌عنوان وسایل دکوری و تزئینی یافت می‌شود، وسایل و ظروف رزینی است. این وسایل به دلیل ظاهر زیبایی که دارند، در هر دکوراسیونی استفاده‌پذیر بوده و به فضای مدنظر شما را جلا می‌بخشند. اما استفاده از این وسایل، طوری که باعث فرسودگی، شکستن، کم‌رنگ شدن یا خراب‌شدن آن‌ها نشود، از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نگهداری از محصولات رزینی موضوع مهمی است که امروزه موردتوجه افراد مختلف قرار گرفته است.

بسیاری از افراد که از این وسایل نگهداری می‌کنند همواره پرسیده‌‌اند که نگهداری از محصولات رزینی چگونه است؟ چطور باید از آن‌ها مراقبت کنیم؟ ما در این مقاله قصد داریم راه حل‌هایی را به همراه شما بررسی کنیم که می‌توانند عمر ظروف و وسایل رزینی شما را افزایش دهند. با ما همراه باشید.

شست‌وشوی محصولات رزینی

مواد استفاده شده در این محصولات، دارای مقاومت مناسبی در برابر آب و سایر مواد شوینده هستند. به همین دلیل برای شستن آن‌ها نگران نباشید. می‌توانید با خیال آسوده ظروف رزینی خود را با مواد شوینده بشویید. البته استفاده از شوینده‌های بسیار قوی که دارای خاصیت اسیدی یا بازی بالایی باشند، نه تنها به ظروف رزینی بلکه به سایر وسایل منزل شما نیز آسیب می‌رسانند. به همین دلیل شوینده‌ای که قصد استفاده از آن را دارید، باید دارای درصد مناسبی از خاصیت اسیدی یا بازی باشد.

مراقبت از بدلیجات رزینی

درصورتی که قصد استفاده از بدلیجات رزینی را دارید، مشکلی وجود ندارد و نگهداری از آن‌ها، با توجه به جنس فلز به‌کار رفته در محصول، متفاوت است. استفاده از شوینده‌ها معمولی برای محصولات رزینی که با ماده برنج پوشیده شده‌اند، ممکن است باعث رنگ‌رفتگی فلز شده و ظاهر آن را کدر کند.

استفاده از محصولات رزینی

این وسایل، کاربری‌های خاصی مانند میز، زیورآلات، ظروف آشپزخانه و دکوری دارند. نکته مهم درباره این است که بهترین کاربرد این وسایل، استفاده از آن‌ها برای دکور است. به‌عنوان‌مثال بهتر است از ظرف میوه رزینی خود برای استفاده روزمره، استفاده نکنید. ظروف رزینی برای این‌که مورد استفاده قرار بگیرند، می‌بایست از نظر بهداشت و سلامت نیز بررسی و تایید شوند که در حال حاضر و در کشور ما، هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

مراقبت از رزین اپوکسی

اگر مواد به‌کاررفته در محصولات رزینی خود را در منزل نگهداری می‌کنید، بهتر است به چند نکته توجه کنید:

  • اگر تاریخ انقضای رزین اپوکسی شما سر رسید، نگران نباشید. از نظر سلامتی، تفاوتی در ماده ایجاد نمی‌شود و تنها ممکن است رنگ آن به کهربایی تبدیل شود. شما می‌توانید از رزین اپوکسی خود برای پروژه‌های دیگری استفاده کنید. 
  • در هنگام استفاده از این مواد حتما از دستکش و ماسک مخصوص استفاده کنید. این ماده و بخارهای ناشی از انجام کار با آن، می‌تواند به پوست و سیستم تنفسی شما آسیب برساند.
  • رزین اپوکسی خود را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
  • اگر قصد ساختن ظروف رزینی را دارید که برای میوه یا هر ماده غذایی دیگر استفاده می‌شوند، حتما توجه کنید که ماده شما food grade باشد.

سخن پایانی

ظروف زرینی دارای ظاهری بسیار جذاب هستند که می‌توانند در هر فضایی با هر دکوراسیونی، زیبایی متناسب با آن را ایجاد کنند. نگهداری از این وسایل یا ظروف مانند استفاده از آن‌ها، کار بسیار ساده‌ایست. شما کافی‌ست همان نکاتی را به کار بگیرید که برای نگهداری از سایر وسایل منزل خود به آن‌ها توجه می‌‌کنید. امیدواریم این مقاله به شما برای نگهداری از محصولات رزینی، کمک کرده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *