صنایع دستی و هنری

صنایع دستی و هنری ایرانی

صنایع دستی و هنری ایرانی

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که می‌تواند نشان‌دهنده فرهنگ و هنر دیرینه هر کشور باشد، صنایع دستی و هنری آن است. زمانی که از صنایع دستی صحبت می‌کنیم، در واقع هویت یک کشور را که در طی سال‌های متمادی شکل گرفته است، به تصویر می‌کشیم. از آنجایی که آثار دستی و هنری یک کشور از سال‌ها زندگی افراد آن کشور نشات گرفته و می‌تواند تاریخ آن را نیز نمایان سازد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی آثار دستی و هنری ایران بپردازیم و ببینیم مهم‌ترین صنایع دستی و هنری کشور ما شامل چه مواردی می‌شود و هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند. با ما همراه باشید.

آثار دستی چیست؟

به صنایع و آثاری که تنها با دست و ابزارهای اولیه و بومی یک کشور تولید شده باشند، آثار دستی آن گفته می‌شود. صنایع دستی می‌تواند شامل پوشاک، فرش دستباف و وسایل تزئینی باشد. طرح‌ها و نقش‌هایی بر این آثار نگاشته می‌شوند، با صنایع ماشینی، کاملا متفاوت بوده و حسی خاص را به کاربران منتقل می‌کند. زیرا ناشی از خلاقیت خاص و خالص سازنده اثر است. 

از زمان‌های گذشته تاکنون، هنرمندان بر این سعی بودند تا از محیط اطراف خود الهام گرفته و آن را به صورت طرحی خاص بر صنایع دستی خود پیاده کنند. تاریخ، فرهنگ، طرز فکر، نحوه زندگی و گذشته یک کشور، در آثار دستی و هنری آن مشهود است. ایران به عنوان کشوری با قدمت چندین هزارساله، تاکنون بیش از ۳۰۰۰ اثر هنری از خود ثبت کرده است.

آثار دستی چه ویژگی‌هایی دارد؟

آثار هنری دستی مانند هر چیز دیگری، دارای ویژگی‌هایی هستند که این صنایع را از سایر هم‌رده‌های خود جدا می‌سازد. در این قسمت به برخی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

۱. بخش اساسی این دسته از وسایل، با استفاده از دست و وسایل ساده تولید شده است.

زمانی که درباره صنایع دستی صحبت می‌کنیم، منظور ما وسایلی هستند که با زحمت دست و وسایل کاملا اولیه و بومی ساخته شده‌اند.

۲. طرح‌های نگاشته شده بر روی این وسایل، حاصل خلاقیت ناشی از فرهنگ افراد است.

آیا تابه حال توجهتان به طرح‌های خاص موجود بر آثار هنری دستی، جلب شده؟ روی بسیاری از این آثار می‌توان نقش‌هایی از نحوه زندگی، علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های مختلف افراد را با توجه به محل زندگی آن‌ها مشاهده کرد. به همین دلیل صنایع دستی هر قسمت از ایران به دلیل تفاوت جغرافیایی و در نتیجه تفاوت در فعالیت‌ها، متفاوت خواهد بود.

۳. برای تولید هر یک از آثار، از مواد اولیه خام و موجود در طبیعت استفاده شده است.

در هنگام تولید صنایع دستی، از وسایلی مانند چوب، پنبه، نخ‌های طبیعی، پارچه‌های دستساز و… استفاده می‌شود.

صنایع دستی و هنری ایرانی
صنایع دستی و هنری ایرانی

انواع مختلف صنایع دستی و هنری

صنایع دستی، انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید بر حسب علاقه خود، وارد هر یک از این عرصه‌ها شوید.

 • بافته‌های داری مانند قالی، گلیم، زیلو و گبه.
 • انواع زیورآلات مانند دستبندها و گردنبندهای مهره‌ای
 • ظروف سفالی
 • هنر میناکاری، معرق کاری، خاتم کاری و…
 • هنر حصیربافی
 • منبت‌کاری و فرایند کنده‌کاری روی چوب
 • حکاکی روی اجسام
 • تولید و فرآوری محصولات از پوست حیوانات و به خصوص چرم
 • تولید پوشاک
 • نمدمالی

صنایع دستی صادراتی از ایران

از آنجایی که ایران جزء کشورهای پیشرو و باتجربه در عرصه تولید صنایع دستی و هنری است، برخی از محصولات کشور ما، به تولید انبوه رسیده و برای صادرات به کشورهای دیگر آماده‌سازی می‌شوند. برخی از این محصولات، شامل موارد زیر هستند:

 • انواع فرش‌های دستباف که برخی از آن‌ها به صورت سفارشی برای کشورهای دیگر صادر می‌شوند.
 • ظروف کنده‌کاری و حکاکی شده با جنس‌های مختلف مانند مس، شیشه و فلزات
 • ظروف سرامیکی و سفالی با طرح‌های خلاقانه
 • تابلوها یا ظروفی که با هنر معرق‌کاری و میناکاری طراحی شده‌اند.
 • بدلیجات و زیورآلات
 • آثار تولید شده با هنر سرمه و سنگ دوزی

هنر رزین

یکی از هنرهای امروزی و بسیار جذاب که در سراسر دنیا محبوبیت فراوانی پیدا کرده است، هنر رزین کاری نام دارد. این هنر که در ایران نیز مانند سایر کشورها رواج یافته، در ظروف، بدلیجات و وسایل تزئینی به کار برده می‌شود و ویژگی‌های ظاهری خاص خود را دارد! وسایل رزین، با مواد خاصی تولید می‌شوند که استفاده از آن‌ها نیز به آموزش نیاز دارد. از علاقه‌مند به مطالعه بیشتر درباره این هنر زیبا هستید، می‌توانید از طریق مقاله “رزین، جادوی هنر و زیبایی، اطلاعات خود را به‌روزتر کنید.

سخن پایانی

ایران کشوری با تاریخچه چندین هزارساله، به عنوان یکی از کشورهای موفق در عرصه تولید محصولات دستی و سنتی است که می‌تواند با ورود به این حوزه، موفقیت‌های زیادی در سراسر جهان کسب کند. بسیاری از این هنرها که برای مدتی بسیار طولانی در میان ایرانیان رواج داشته‌اند هم‌اکنون نیز در دست انبوه‌سازی بوده و افراد زیادی در حال یادگیری آن هستند.

ما در لیان کامپلکس همواره در تلاش هستیم بهترین محصولات و صنایع دستی و هنری را برای شما عزیزان فراهم کنیم تا منزل هر یک ما نشان‌دهنده تاریخ و هنر دیرینه ایران باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *