شال و روسری زنانه

هر آنچه لازم است درمورد نخکش شدن شال و روسری بدانید!

نخکش شدن شال و روسری

همان‌طور که همه شما عزیزان به‌خوبی می‌دانید، شال‌ها و روسری‌ها نقش مهمی در پوشش و استایل بانوان نه تنها در ایران بلکه تمامی جهان دارند، خصوصا برای بانوان محجبه که نقش ان بسیار کلیدی و حیاتی خواهد شد. حالا بیایید به این فکر کنیم که اگر شال و روسری مصرفی ما در مدت زمان کوتاه و یا با چند بار استفاده نخکش و خراب شود تا چه حد آزاردهنده خواهد بود! شما هر بار که از خانه خارج می‌شوید چه برای مدتی کوتاه و چه برای یک سفر طولانی، به شال و روسری خود احتیاج دارید. شالی که دوام ندارد یا روسری‌ای که از هر طرف نخکش شده است قطعا برازنده شما نخواهد بود. اما چه باید کرد؟ دقیقا به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم با کمک تیم نویسنده و استایلیست‌های لیان درمورد نخکش شدن شال و روسری مطلب مفصلی بنویسیم. در ابتدای این نوشته اولا با هم راه‌های پیشگیری از نخکش شدن شال و روسری را مرور کرده و در ادامه نوشته تا به انتها از راه‌هایی برای تعمیر کردن و بهتر کردن ظاهر شال و روسری‌های نخکش شده سخن خواهیم گفت، با ما همراه باشید!

چه کنیم تا شال و روسری ما نخکش نشود؟!

۱. مراقب گیره‌ی سر خود باشید!

سعی کنید در مواقعی که شال و روسری مورد علاقه خود را سر می‌کنید تا حد امکان اصلا از گیر‌ه‌ سر، گلیپس و گل سر استفاده نکنید. اگر استفاده از این موارد ضروری تلقی می‌شود پس حتما مراقب باشید که در قسمتی از کلیپس یا گیره‌ی سرتان تیزی بیرون نزده باشد.

۲. مراقب ناخن‌هایتان باشید!

از آنجایی که همه بانوان شال و روسری خود را در طول روز با کمک دست مرتب می‌کنند، بسیار محتمل است که ناخن شکسته یا تیز شما به شال و روسری گیر کرده و آن را نخکش کند. حواستان به ناخن‌ها خصوصا ناخن‌هایی که ناغافل می‌شکنند باشد. در صورت امکان همیشه در کیف خود یک سوهان یا ناخن‌گیر به همراه داشته باشید تا از دست کشیدن ناخودآگاه به شال و روسری خود جلوگیری کنید و احتمال نخکش شدن را به صفر برسانید.

۳. در طبیعت شال و روسری سر نکنید!

شاید ایده عجیبی به نظر بیاید اما اگر دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم منطقی خواهد بود. در طبیعت ممکن است مشکلات زیادی برای شال یا روسری شما پیش بیاید که نخکش شدن تنها یکی از آن‌ها است! پیشنهاد می‌کنیم که یک شال یا روسری دم دستی برای طبیعت در نظر داشته باشید و هرگز شال و روسری مجلسی و همچنین طرح‌های مورد علاقه‌تان را در طبیعت سر نکنید. در طبیعت هر چیزی از جمله جرقه‌های آتش تا شاخه‌های درخت ممکن است موجب صدمه رسیدن به شال و روسری محبوب شما و نخکش شدن شال و روسری شود، پس احتیاط کنید!

نخکش شدن شال و روسری
نخکش شدن شال و روسری

۴. مراقب تیزی انگشتر و دستبند خود باشید!

پیشتر گفتیم که خوب است مراقب ناخن‌های خود مخصوصا ناخن‌های شکسته باشید که باعث نخکش شدن شال و روسری نشوند. در همین راستا خوب است که حواستان به زیورآلاتی که استفاده می‌کنید هم باشد مخصوصا زیورآلاتی که نقش‌های تند و تیز و زاویه دار دارند و به راحتی ممکن است به شال و روسری شما گیر کند. به یاد داشته باشید که زیروآلات به‌دست دارید و سعی کنید این ادوات با شال و روسری شما تماس پیدا نکنند.

اگر شال و روسری نخکش شد، چه کنیم؟

حالا چه باید کرد؟ ما تمام موارد را رعایت کردیم و باز هم شال ما نخکش شده است، یا خیلی دیر شده و ما از ابتدا هم برای راه‌حلی برای تعمیر شال به این مقاله مراجعه کرده‌ایم، آیا راهی هست که شال و روسری نخکش شده را درست کنیم؟ نگران نباشید!

۱. نخ را به محل اولیه برگردانید!

پس از این که متوجه نخکش شدن شال یا روسری خود شدید، نگران نشوید، آن را در یک سطح صاف پهن کنید، این سطح می‌تواند هر چیزی باشد، از یک میز بزرگ تا کارپت اتاق. سپس نخی که از سمت عمود شال و یا روسری شما کشیده شده را پیدا کنید، به تاری که از سمت عمودی شال و روسری شما کشیده شده اصطلاحا تار هم گفته می‌شود.

بعد از این به سراغ نخی که از سمت افقی کشیده شده بروید، دقت کنید که طی این مراحل باید بسیار با احتیاط و ملایمت با شال و روسری نخکش شده رفتار کنید و از حداقل توان و سرانگشت‌های خود استفاده نمایید.

در ادامه تار و پود شال و روسری نخکش شده خود را یا همان نخ‌های عمودی و افقی را گرفته و به آرامی به جای خود بازگردانید، اگر شال یا روسری شما خیلی بزرگ است می‌توانید کمک هم بگیرید.

 ۲. اتو کردن شال و روسری

در بیشتر موارد تنها با اتو کردن شال و روسری وضعیت آن به حالت قبل از نخکش شدن برمی‌گردد، اما توصیه می‌کنیم از ترکیب این دو روش استفاده کنید یعنی اگر به اتو دسترسی دارید اول اتو کرده و بعد اگر نخ باقی مانده بود آن را از حالت عمودی و افقی پیدا کرده و به حالت اول برگردانید، سپس می‌توانید شال را دوباره اتو کنید.

سخن پایانی

شال و روسری، قسمتی از پوشش بانوان هستند که بیشتری جلوه را در ظاهر آن‌ها ایجاد می‌کنند. به همین دلیل بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. نخکش شدن شال و روسری به عنوان یکی از اصلی‌ترین آسیب‌های وارده به شال و روسری است که باید از آن جلوگیری شود. ما در این مقاله به نکاتی برای جلوگیری از نخکش شدن شال و روسری پرداختیم و همچنین دیدیم که چطور می‌توان در صورت این اتفاق، آن را برطرف کرد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *