شال و روسری زنانه

همه چیز درمورد روسری ژاکارد

روسری ژاکارد

روسری‌های ژاکارد یکی از محبوب‌ترين مدل‌های پوشش بین بانوان است، هرچند ممکن است این الیاف را فقط به جنسش بشناسید و نام آن برایتان ناآشنا باشد. احتمالش زیاد است که تا حالا از روسری‌های ژاکارد زیادی استفاده کرده باشید اما ندانسته باشید که این روسری‌ها از نوع ژاکارد هستند! اما روسری ژاکارد چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ چگونه تولید می‌شود و مزایای آن چیست؟

ژاکارد چیست؟

در واقع ژاکارد نام پارچه خاصی نیست که این شال یا روسری از آن تهیه شده باشد، بلکه یک پارچه عادی‌ست که دستگاه بافندگی حین آماده شدن آن طرح را به‌جای چاپ روی روسری، روی خود روسری می‌بافد. پس روسری‌های ژاکارد می‌توانند از الیاف مختلفی تهیه شده باشد، کنجکاو شدید؟ با لیان همراه باشید که در این مقاله یکی از پرطرفدارترین انواع روسری را بررسی کنیم!

روسری ژاکارد چیست؟

احتمالا شما نام خیلی از انواع پارچه را به‌خوبی بدانید یا حداقل با لمس کردن روسری متوجه بافت متفاوت آن شوید، انواعی از روسری‌ها مانند حریر، نخ و غیره. اما یکی از نام‌هایی که شاید کمتر به گوشتان خورده باشد روسری‌های ژاکارد است، اما اشتباه نکنید! چون خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که روسری‌های ژاکارد در واقع از پارچه‌ای مثل ژاکارد تهیه شده اما مسئله بافت الیاف نیست بلکه فرآیندی است که این نوع از روسری حین تهیه شدن می‌گذراند. اما چه تفاوتی؟ روسری‌های معمولی چه تفاوتی با روسری ژاکارد دارند؟!

تفاوت شال عادی و شال ژاکارد

در حالت عادی پارچه شال و روسری آماده شده و سپس طرح بر روی آن چاپ می‌شود. در برخی موارد هم طرح به صورت دستی روی شال یا روسری کشیده یا دوخته می‌شود. اما در روسری‌ها یا شال‌های ژاکارد در همان زمانی که پارچه در حال بافته شدن است طرح‌ها هم ایجاد می‌شوند. شال ژاکارد نه طرح چاپی دارد و نه گلدوزی و تزئیناتی خارج از بافت خودش روی آن کار شده است. همچنین دوخت بسیار خوب و مقاومی دارد و لیز هم نیست. البته این روسری الیاف متنوعی دارد که خواص متنوعی را هم به همراه خواهد داشت.

روسری ژاکارد
روسری ژاکارد

 الیاف روسری ژاکارد

تا اینجا دانستیم که روسری ژاکارد از یک جنس خاص تولید نمی‌شود، پس باید انواع مختلفی از روسری ژاکارد وجود داشته باشد، برخی از محبوب‌ترین انواع روسری ژاکارد را با هم مرور می‌کنیم:

  • ژاکارد پنبه: روسری‌های ژاکارد پنبه یکی از مبحوب‌ترین روسری‌ها میان بانوان ایرانی است. روسری‌هایی که از جنس پنبه هستند بسیار نرم و مناسب فصل گرما بوده و همچنین درخشان نیستند.
  • روسری ژاکارد پشمی: روسری‌های ژاکارد پشمی هم مانند روسری‌های ژاکارد پنبه‌ای حالتی مات دارد و برای فصول سردتر توصیه می‌شود. روسری پشمی ژاکارد در صورتی که با آب سرد شسته شود بسیار بادوام خواهد بود.
  • ژاکارد ابریشم: روسری ابریشمی ژاکارد پوشش بسیار نازک‌تری نسبت به نوع پشمی و یا پنبه‌ای است. روسری‌های ابریشمی معمولا درخشان و براق هستند و چروک نمی‌شوند.

شناسایی روسری‌های ژاکارد

احتمالا در این مرحله از خود می‌پرسید که چگونه باید روسری ژاکارد را بشناسیم؟ برای پاسخ به این سوال به مطلب اول مقاله برمی‌گردیم. به یاد دارید که گفتیم در واقع ژاکارد نامه پارچه خاصی نیست که این روسری از آن تهیه شده باشد. بلکه یک پارچه عادی‌ست که دستگاه بافندگی حین آماده شدن آن طرح را به‌جای چاپ روی روسری، روی خود روسری می‌بافد.

پس از روی مات بودن، براق بودن و یا موارد دیگر نباید نظر داد چرا که روسری‌های ژاکارد از الیاف متنوعی بافته می‌شوند. شما برای تشخیص این که روسری‌تان ژاکارد هست یا نه باید آن را لمس کنید تا ببینید طرح روی این روسری‌ها بافته شده یا چاپ شده و به صورت گلدوزی است. همچنین این روسری از روی سر سر نمی‌خورد و در انواع پنبه‌ای، کتان و ابریشمی خود بسیار سبک است.

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید شال و روسری‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها می‌توانند سلیقه‌ها متنوعی را ارضا کنند. روسری‌ها و شال‌های ژاکارد نیز یکی از این انواع است که اکثر بانوان به استفاده از آن علاقه دارند. شما می‌توانید انواع مختلف روسری‌های ژاکارد را در فروشگاه لیان مشاهده کرده و همچنین از مشاوره تخصصی مد و استایل در مجموعه ما به صورت رایگان استفاده کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

پیشنهاد نویسنده: کدام شال و روسری برای بهار و تابستان مناسب‌تر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *