شال و روسری زنانه

معرفی کامل روسری‌های ابریشمی

روسری‌های ابریشمی

احتمالا تا به حال نام پارچه‌های ابریشمی را شنیده‌اید. این دسته از پارچه که برای دوختن لباس‌های متفاوت مانند بلوز، مانتو، شال‌های دوشی و شال و روسری به کار می‌روند. بیشتری کاربرد پارچه‌های ابریشمی برای دوختن روسری‌هایی با طرح‌های خاص است که جنس پارچه نیز در دوست آن‌ها اهمیت دارد. پارچه‌ها و به‌خصوص روسری‌های ابریشمی دارای جنسی لطیف و نرم هستند که بهترین استفاده آن‌ها نیز در فصل‌های گرم سال است. چرا که جنس نرم و لطیف آن‌ها، برای عبور نسیم خنک بسیار خوشایند است.

اما روسری‌های ابریشمی چه ویژگی‌هایی دارند؟ با توجه به جنس حساسی که دارند، چطور می‌توان طوری از آن‌ها نگهداری کرد که کمترین آسیب را ببینند؟ ما در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوالات بپردازیم و با روسری‌های ابریشمی بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

الیاف ابریشمی

روسری‌های ابریشمی، از پارچه‌هایی تولید می‌شوند که از الیاف ابریشم بافته شده‌اند. شاید تصور کنید جنس و لطافت این نوع پارچه مانند پارچه‌های ساتن است. اما میزان لطافت روسری‌های ابریشمی از پارچه‌های ساتن بیشتر بوده و به همین دلیل حساسیت نگهداری آن‌ها نیز بالاتر است. البته تشخیص جنس این دو پارچه از یکدیگر ممکن است کار دشواری باشد. به طوری که بسیاری از فروشندگان پارچه‌های ساتن را به جای پارچه‌هایی با الیاف ابریشمی به مراجعان عرضه می‌کنند!

به همین دلیل بهترین راه حل این است که نحوه تشخیص روسری‌های ابریشمی را از دیگر پارچه‌ها بشناسید.

روسری‌های ابریشمی

نحوه تشخیص روسری‌های ابریشمی

در این قسمت قصد داریم چند مورد از راهکارهای ساده و بسیار کاربردی را عنوان کنیم که به وسیله آن‌ها می‌توانید روسر‌های ابریشمی را از نمونه‌های تقلبی، شناسایی کنید.

روسری را لمس کنید.

پارچه روسری را لمس کرده و لطافت آن را بررسی کنید. یکی از خاصیت‌های مهم پارچه‌های ابریشمی، گرمایی است که در اثر مالش به دست، در دستان شما ایجاد می‌کند. الیاف‌های مصنوعی و سایر پارچه‌ها، این قابلیت را دارا نیستند.

روسری را از یک حلقه کوچک و صیقلی عبور دهید.

یکی دیگر از قابلیت‌‌های جالب پارچه‌های ابریشمی، انعطاف‌پذیری و نرم بودن آن‌هاست. به طوری که به راحتی از یک حلقه کوچک مانند انگشتر، عبور می‌کنند. اگر روسری ابریشمی شما به راحتی از حلقه عبور نکند، بهتر است بیشتر روسری خود را بررسی کنید.

روسری خود را در نور‌های مختلف بررسی کنید.

از دیگر ویژگی‌های این روسری‌های زیبا، درخشش و تغییر رنگ آن‌ها در زوایای مختلف است. برای این کار روسری را از روی آن بر دست خود قرار داده و آن در زوایای مختلف مقابل نور بگیرید. اگر روسری انعکاسی سفید از نور داشت،‌ می‌توان گفت این پارچه تقلبی است.

از قیمت آن اطمینان حاصل کنید.

قبل از خرید روسری ابریشمی از فروشگاه‌ها، قیمت آن را در سایت‌های اینترنتی یا افراد معتمد جویا شوید. از‌ آنجایی که پارچه‌های ابریشمی به سختی بافته می‌شوند، قیمت آن‌ها نیز تفاوت مشخصی با سایر الیاف‌ها و پارچه‌ها دارد.

برچسب روی روسری را چک کنید.

از دیگر راه‌های ساده و مطمئنی که می‌توانید برای تشخیص روسری‌های ابریشمی استفاده کنید، بررسی برچسب روسری است. روی این برچسب، اطلاعاتی مواد اولیه روسری نوشته شده است.

ویژگی‌های و مزایای روسری‌های ابریشمی

روسری‌های ابریشمی دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از سایر روسری‌ها متمایز می‌کند.

  • پارچه‌های ابریشمی بسیار نرم و لطیف هستند و باعث اذیت پوست نمی‌شوند.
  • رنگ‌پذیری و جلای بسیاری داشته و از همین رو بسیار محبوب هستند.
  • دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند.
  • نمونه‌های اصل آن، بسیار بادوام هستند و با مراقبت درست، برای مدتی طولانی عمر می‌کنند.

معایب روسری‌های ابریشمی

این دسته از روسری‌ها، درست مانند سایر هم‌رده‌های خود، علاوه بر مزیت‌های خاص، دارای معایبی نیز هستند!

  • این روسری‌ها، دارای جنسی نسبتا سر و لیز هستند که باعث سختی بر سر می‌شود.
  • پارچه‌های ابریشمی جنسی حساس دارند و به همین دلیل بهتر است با ماشین و پودر لباسشویی شسته نشوند.

نگهداری از روسری‌های ابریشمی

همانطور که گفتیم، برای ماندگاری این دسته از روسری‌ها، باید به برخی نکات برای نگهداری آن‌ها توجه کنید.

  • مراقب باشید اجسام تیز به روسری برخورد نکنند. نخ‌کش شدن روسری‌های ابریشمی می‌تواند عمر آن‌ها را کوتاه کند.
  • این روسری‌ها را با دست و با شوینده‌های ضعیف بشویید.
  • برای خشک شدن روسری‌های ابریشمی بعد از شست‌شو، از قرار دادن آن‌ها بر روی بند یا طناب، خودداری کنید. شما می‌توانید روسری خود را روی یک سطح صاف قرار دهید.
  • هنگام اتوکشی حتما به دمای اتو توجه کنید و آن را در پایین‌ترین دمای ممکن قرار دهید.

سخن پایانی

روسری‌های ابریشمی، پوشش‌های زیبایی هستند که می‌توانند با هر نوع لباسی، هماهنگی داشته باشند. درخشش و جلای آن‌ها نیز بسیار چشم‌گیر بوده و زیبایی‌شان را دوچندان می‌کند. اما مهم‌ترین نکته، نگهداری درست از آن‌هاست. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره این روسری‌ها، در اختیار شما گذاشته باشیم. از همراهی شما ممنونیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *